Antep’te yangın: En az 3 ölü, 45 yaralı

Antep'te trikotaj ve konfeksiyon üretimi yapan bir iş merkezinde yangın çıktı. Yangında 3 kişi yaşamını yitirirken, 7'si ağır olmak üzere onlarca kişi yaralandı.

Alaybey Mahallesi'nde konfeksiyon atölyelerinin bulunduğu Büyükbeşe İş Hanı'nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Saat 10.20 sıralarında başlayan yangın kısa sürede büyüdü.

Yangına ilk müdahaleyi binadaki iş yerlerinde çalışan işçiler yaptı. Daha sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri, bir yandan iş merkezinde bulunanları tahliye etti, diğer yandan da yangına müdahale etmeye başladı.

 İş merkezine gelerek incelemelerde bulunan Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yangında 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Olay yerine gelen Antep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen 3 kişinin hayatını kaybettiğini doğrularken, yaralılardan 7'sinin durumunun ağır olduğunu açıkladı. Taşdöğen, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldığını kaydetti

Yangında aralarında Suriye kökenli işçilerin de bulunduğu en az  45 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Bir çoğunun durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Türkiye iş kazalarında Avrupa birincisi durumunda.  5 Kasım günü de Urfa'nın Bozova ilçesinde işçileri taşıyan servis minibüsünün takla atması sonucu meydana gelen trafik kazasında 7 işçi yaşamını yitirdi, 14'ü yaralandı. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin "Ekim ayı İş Cinayetleri Raporu"na göre yılın ilk 10 ayında 1.017 işçi hayatını kaybetti. 2012 yılının tümünde 867 işçi hayatını kaybetmişti.