BDP Ergani İlçe Örgütü'nden Sarı'nın ailesine taziye ziyareti

BDP Ergani İlçe Örgütü, Bingöl'ün Genç ilçesi kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Gabar Amed kod isimli HPG'li Tuncay Sarı'nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

BDP Ergani İlçe Örgütü, 1 Eylül 1997 tarihinde Bingöl'ün Genç İlçesi kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Gabar Amed kod adlı HPG gerillası Tuncay Sarı'nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Taziye ziyaretine, BDP Ergani İlçe Başkanı Cavidan Yaman, Ergani Belediyesi başkan yardımcıları, MEYA-DER yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Öncesinde BDP Ergani ilçe binası önünde bir araya gelen partililer ile halk buradan, farklı dönemlerde yaşamlarını yitiren HPG gerillası ve PKK'lilerin fotoğraflarının bulunduğu pankart ve "Bê Serok jiyan nabe", "Ey şehît xwîna te erdê namîne", "Şehît namirin" sloganları eşliğinde Ergani Belediyesi Taziye Evi'ne doğru yürüdü. Yürüyüşe ilçe esnafı alkışlarıyla destek verdi. Grup, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterlerinin ve PKK bayraklarının asıldığı taziye evinde Sarı'nın ailesi ve yakınları tarafından karşılandı. Taziyede kısa bir konuşma yapan Sarı'nın babası Hacı Sarı, oğlunun tüm Kürdistan halkının şehidi olduğunu söyledi. Bundan böyle hiç kimsenin gözyaşı dökmemesini umduklarını belirten baba Sarı, "Kürt halkı yıllardır yaşadığı acılardan gözyaşı döküyor. Umudumuz bir an evvel barışın gelmesi ve halkların kardeşlik içerisinde yaşamasıdır" dedi. Baba Sarı'nın yaptığı konuşmanın ardından dualar okunurken, HPG'li Sarı için cumartesi günü Ergani Belediyesi Taziye Evi'nde mevlit verileceği duyuruldu.