DTK, Kutlu Doğum Haftasını 19 Nisan’da Newroz alanında kutlayacak

DTK İnanç Komisyonu ve DİAYDER, "Kutlu Doğum Haftası" nedeniyle 19 Nisan'da Newroz alanında Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlayacaklarını açıkladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu ile bileşeni Din Alimler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER), 19 Nisan’da Newroz alanında yapılacak olan "Kutlu Doğum Haftası"na ilişkin basın açıklaması yaptı.

DTK binasında yapılan basın açıklamamasına Amed  ve bölgede bulunan bazı dini derneklerin temsilcileri katıldı. İlk açıklamayı yapan DİAY-DER Başkanı Zait Çiftkuran, 19 Nisan’da Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlayacaklarını belirterek, “Program 12:00'da  başlayıp, 17.00’a kadar devam edecek. Kutlu doğum etkinliğine bütün halkımız davetlidir. Halkımızla birlikte Peygamber efendimizin doğum gününü bayram havasında kutlayacağız. Kutlu doğum etkinliğine bölgedeki dini derneklerin yanı sıra batı ilinden de katılımlar olacak. Mevlit ve Kuran-ı Kerim okunduktan sonra Peygamber efendimizin ruhu için Kurmanci ve Dimilki kaside ve beyitler okunacak” dedi.

GERÇEK İSLAM’I HAYKIRACAĞIZ

Daha sonra konuşan DİAY-DER İstanbul yöneticisi Ekrem Baran ise, DTK çatısı altında bir araya gelen din alimleri olarak, ‘Kutlu Doğum Haftası’ nedeniyle 19 Nisan’da Newroz alanında Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlayacaklarını belirterek, “Bildiğiniz gibi Hz. Muhammed’in dünyaya gelişi ile İslam dini tamamen değişmişti. İslam öncesi yaşam ahlaklı ve kabul edilebilir bir yaşam değildi. İslam öncesi her türlü çirkinlikler yaşanıyordu. Ancak Hz. Muhammed’in gelişi ile ahlak, hukuk ve adalet geldi. Çok önemli mesafeler kat edildi. Ama ne yazık ki günümüzde birileri İslam dinini kullanarak, İslam dinini özünden uzaklaştırdı ve İslam’ı devletin tekeline soktular. Bugün Ortadoğu’da yaşanan vahşeti birileri İslam adına yaptığını savunuyor. İslam’da böyle vahşete yer yoktur. Biz 19 Nisan’da gerçek İslam’ı haykıracağız. Şimdiden tüm Ortadoğu’nun ‘Kutlu Doğum Haftasını’ kutluyorum. Peygamberimizin doğum günü umarım, barış ve kardeşliğe vesile olur” dedi.

TÜRK DE KATILACAK

Bu arada hazırlıklarla ilgili çalışmalar son aşamaya gelirken, Kurmanci, Zazaki (Dimili) ve Türkçe basılan 200 bin bildiri ve davetiyenin dağıtımına önümüzdeki gün başlanacak.

Ayrıca etkinliğe Mardin Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, yazarlar Hüda Kaya, Ayhan Bilgen, İhsan Eliaçık, Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve İlahiyatçı Dr. Fadıl Berdixanoğlu’un yanı sıra 100’e yakın din alimi ve ilahiyatçının katılması bekleniyor.