Halk Savunma Merkezi Şubat ayında yaşamını yitiren 7 gerillayı andı

Halk Savunma Merkezi farklı yıllarda Şubat aylarında yaşamını yitiren 7 HPG gerillasını andı. 

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, farklı yıllarda Şubat aylarında yaşamını yitiren 7 HPG gerillasını andı. Yaşamını yitiren gerillalar  Kuzey Kürdistan'ın Siirt, Amed, Mardin kentleri ile Doğu Kürdistan'ın Xoy ve Sine kenti doğumlu. 

Yapılan yazılı açıklamada HPG, 15 Şubat uluslararası komplosuna karşı Şubat ayında büyük direnişlerin yaşandığını hatırlattı. "Kürdistan özgürlük mücadelesi tarihimizin en görkemli ve başarılarla yürüyüşünü gerçekleştirdiği önemli süreçleri yaşamaktadır. Bu önemli süreçleri yaratan büyük kahramanlıklar özellikle şubat ayında 'Güneşimizi Karartamazsınız' eylemlerinin yaratıcı militanlarıyla bir kez daha direnişi yükseltmenin büyük adımı olmuştur. 15 Şubat uluslararası komplosunu boşa çıkartan kahramanlıklar mücadelemizin en kararlı adımı olarak bizlere yol göstermişlerdir. Mücadelemizdeki katılımlarıyla örnek duruş sergileyen ve Şubat ayında ölümsüzler kervanına katılan yedi yoldaşımız bu geleneğin kararlı birer takipçisi olmuşlardır" dedi. 

Açıklamada devamla, "Apocu militanlığın fedakarlığını, büyük çalışma azmini, yoldaşlık ve halk sevgisini yüreklerinde taşıyan yoldaşlarımız Kuzey Kürdistan'ın Siirt, Amed, Mardin, Rojhelat Kürdistan'ının Xoy ve Sine şehirlerinden mücadelemize katılım sağlamışlardır. Değerli yedi yoldaşımızın inançlı ve azimli duruşları bugün özgürlüğe adım adım daha büyük kararlılıkla yürümemizin andı olmaktadır. Fedakarlık örnekleriyle bulundukları tüm alanlarda güçlü bir mücadeleyi sergileyen değerli yedi arkadaşımızı şahadet yıldönümlerinde anarken, bizlere devredilen kesin başarma kararlılığını bir kez daha zafer  sözümüzle yeniliyoruz" denildi. 

Yaşamını yitiren gerillaların kimlik bilgileri şöyle: 

- Mehmet Ali Akman (Cesur Botan)

Doğum Yeri: Mardin

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Botan-Besta, 2012

-Ebadi Şerifiyan (Siyabend Soran)

Doğum yeri: Sine

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2011

- Serkan Söğüt (Lokman Mardin)

Doğum Yeri: Mardin

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2007

-Baxşin Feysullah (Dilpak Azad)

Doğum Yeri: Xoy

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2013

-Sozdar Aktaş (Berivan Besta)

Doğum yeri: Amed

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2013

-Selim Macit (Kod adı: Ümit Kurtalan)

Doğum yeri: Siirt

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2012

-Mehmet Masum Turan (Şahin Bagok)

Doğum yeri: Mardin

Yaşamını yitirdiği yer ve tarih: Medya Savunma Alanları, 2008