Kayapınar, Derik ve Viranşehir’de ‘Kara Perşembe’ eylemleri

Seçilmiş Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması için düzenlenen "Kara Perşembe" eylemleri Kayapınar, Derik ve Viranşehir ilçelerinde gerçekleştirildi. 

KAYAPINAR

Kayapınar Belediyesi çalışanları tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için her hafta Perşembe günü yaptıkları  "Kara Perşembe" eyleminin 209'uncusunu gerçekleştirdi. 

Newroz nedeniyle yeşil-sarı-kırmızı flama ve balonlarla süslenen belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, İhsan Avcı, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları M. Ali Aydın, Fatma Arşimet, Barış Anneleri, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkan adayı Fatma Arşimet, yüzlerce Kürt siyasetçinin beş yılı aşkın bir süredir cezaevinde tutulduğunu söyledi. Ergenekon davalarından yargılanan sanıkların serbest bırakıldığını, ancak Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmaları talebinin mahkemelerce 'dağa çıkabilirler" gerekçesiyle reddedildiğini kaydeden Arşimet, bunun hukuk skandalı olduğunu söyledi.

Arşimet'in halkın ve cezaevinde olan Kürt siyasi tutsakların Newroz'unu kutlaması ardından yapılan "Kara Perşembe" protestosu 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi. 

VİRANŞEHİR

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde açıklama yapan Genel-İş Viranşehir Temsilcisi Hikmet Burun, uzun tutukluluk süresi ile ilgili yapılan düzenlemelerden Kürtlerin ve sosyalistlerin faydalanamadığını belirtti. Burun, "Ne yazık ki, adalet Fırat'ın doğusuna gelmiyor. Ergenekon, Balyoz gibi davaların sanıkları, danıştayın sanıkları bir bir serbest bırakılırken, Sayın Hatip Dicle ve Kürt siyasetçiler serbest bırakılmadı. Bu durum düşündürücüdür" diye belirtti. 

DERİK 

Kürt siyasetçilerinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla her hafta yapılan "Kara Perşembe" eylemi, Derik Belediyesi binası önünde gerçekleştirildi. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz Onurumuzdur, Onurumuz Yaşam Gerekçemizdir" pankartı açıldı. Eylemde Kürtçe açıklama yapan Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, 2014 yılı Newroz'unun başta Kürt halkı olmak üzere, tüm Ortadoğu halklarına barış, özgürlük ve eşitlik getirmesini dilediklerini belirterek, "Özellikle 90'lı yıllarda, Newrozu kutlamak isteyen halka karşı devlet katliamlar gerçekleştirdi. Ancak Kürt halkı tüm bu baskı, sindirme ve katliamlara karşı geri adım atmayarak, Newroz'u serhildan ruhuyla kutladı" dedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.