'Hilvan-Siverek 30 Mart'ta direniş tarihine sahip çıkacak!'

Siverek, Hilvan ve Bozova'da seçim mitingleri ve kitlesel halk toplantılarında konuşan DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Hilvan-Siverek'in özgürlük mücadelesinin başladığı yer olduğuna işaret ederek, "30 Mart’ta o mücadeleyi sahiplendiğinizi seçim sonuçlarıyla ortaya koyacaksınız. Bu süreç aynı zamanda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü de sağlama sürecidir. Kürt halkı artık burada da özgür ve özerk yönetimini kurma aşamasına geldi” dedi. 

BDP Serhat bölgesinin yanısıra Urfa’da da seçim mitingleri düzenliyor.

Mitinglerin ilki Siverek’te DTK Eşbaşkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk’un katılımıyla düzenlendi. Mitinge BDP BDP Urfa İl Eş Başkanı Celalettin Erkmen, BDP Siverek Belediyesi Eş Başkan adayları Metin Özbadem ve Sevinç İzol Özipek'in de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı.

Siverek Caddesi üzerindeki miting, adayların halkı selamlamasıyla başladı.

Halka seslenen BDP Eş Başkan Adayı Sevinç İzol Özipek, "Biz seçim startının verdiğimizden bu yana her yerde büyüyerek bir halk dalgası haline geldik. 30 Mart'ta halk kazanacak. Ağalara ve paşalara yeter diyecek. Biz halktan güç alıyoruz. Başkaları gibi başka yerlerden güç almıyoruz. Siverek kendi özerk yönetimini yaratmaya adaydır" dedi. Daha sonra konuşan Metin Özbadem ise, "Halkların kardeşliği Siverek'te başladı. Siverek'le devam edecek. Biz özgürlük mücadelesinde 'halkımıza borçluyuz' diyerek gidenlerin borcunu ödemek için yola çıktık. Bizler halkın adaylarıyız arkamızda ağalar, paşalar yok. Halkın kendisi var" diye konuştu. 

ÖZGÜRLÜK ATEŞİ İLK SİVEREK VE HİLVAN’DA YAKILDI

DTK Eş başkanı Aysel Tuğluk da, bu toprakların kutsal topraklar olduğunu belirterek, "Urfa kutsal kitaplarda adı olan bir yerdir. Hz. İbrahim'in Nemrutlara meydan okuduğu bir yerdir. İnsanlığın beşiği burasıdır. O yüzden Urfa, Siverek, Hilvan çok önemlidir. Urfa'yı başka kılan bir şey de Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan'ın doğduğu topraklardır. Kürt halkının üzerindeki kör talihin değiştiği tarihtir Sayın Öcalan'ın doğumu. Buradan Siverek'ten hep beraber Başkan Öcalan'a binlerce selam" dedi. 

"Artık hangi top hangi tank bu halkın özgürlük yürüyüşünü durdurabilir" diyerek sözlerine devam eden Tuğluk, "Sizin yiğit evlatlarınız ilk kıvılcımı buradan çaktı. Sömürgeciliğe karşı ilk özgürlük ateşi Siverek ve Hilvan'dan başladı. O ateş ve o kıvılcım büyüdü tüm Kürdistan'a ve Ortadoğu'ya yayıldı. Bu ateş bugün bütün halkımızı aydınlatıyor" dedi. Necmeddin Büyükkaya, Rıfat Çetiner, Muhsin Melik şahsında tüm özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri anan Tuğluk, "Bugün bu alanlardaysak bu şehitlerimizin sayesindedir. Bugün özgürlük mücadelemiz bu günlere gelmişse şehitlerimizin mücadelesi sayesindedir. Bunu her zaman hatırlamak zorundayız. Halkımıza yapmadıkları bir şey kalmadı. İnkar ve imhayı dayattılar ama bizi yıldıramadılar. Bize özgürlüğe götürecek olan da şehitlerimizin çizgisi olacaktır" dedi. Hiç kimsenin Kürt halkına köleliği dayatamayacağını söyleyen Tuğluk, "Hiç kimse Kürt halkına inkarı dayatamaz o günler geçti. Özgürlüğe yürüyor bu halk. Demokratik özerkliğe yürüyor bu halk" diye konuştu. 

'HALK YÖNETİMİNDEN KORKUYORLAR'

30 Mart yerel seçimlerinin bir belediye başkanı seçmenin ötesinde olduğunu söyleyen Tuğluk, "Seçimler ayakkabı kutuları, para sayma makineleriyle milyonları götüren hırsızlarla demokrasi ve özgürlük isteyenler arasında geçecek. İnanıyoruz ki 30 Mart'ta Urfa'da güneş bir başka doğacak. Artık çağdaş Nemrutlardan o emaneti alarak halka teslim edeceksiniz. Onlar iktidarın peşindeler biz ise halkımıza hizmetin peşindeyiz. Demokratik özerkliği anlamıyorlar. İlkokulda bile 'demokrasi halkın kendi kendisini yönetmesidir' denir. İşte demokratik özerklik halkın kendi kendisin yönetmesidir. Halkın kendi kendisini yönetmesinden neden korkuyorlar. Çünkü halk yönetimde olduğunda hırsızlık yapamayacaklar ve saltanat kuramayacaklar" diye konuştu. 

Kürt sorunun kalıcı çözümü için halkın taleplerinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan Tuğluk, "Sayın Öcalan'a çok şey borçluyuz. Biz kadınlar onun başlattığı sürecin öncülüğünü yapacağız" diyerek, halkın 30 Mart'la birlikte değerlerine sahip çıkarak öz yönetimini kuracağını söyledi. Tuğluk'un konuşmasının ardından bağımsız il genel meclis üyesi Mehmet Yavuzarslan, BDP'ye geçti. Miting, konuşmaların ardından Bengî Agîri, Farqin ve Helimê Ömeri müzik gruplarının seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. 

'HİLVAN DA ÖZERK YÖNETİMİNİ KURACAK'

DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Miletvekili Aysel Tuğluk ve BDP’li heyetin ikinci durağı PKK’nin ilk silahlı mücadelesine başladığı ve ilk yerel yönetimler deneyiminin 1979’daki seçimlerde seçilen belediye meclis üyelikleriyle kazanıldığı Hilvan oldu. BDP’li heyet BDP Hilvan İlçe Örgütü binası önünde yüzlerce kişi tarafından alkışlarla karşılandı. Burada halkla selamlaşan heyet daha sonra ilçe binasına geçerek, yüzlerce kişinin katılımıyla geniş bir halk toplantısı düzenlendi. PKK’nin ilk kadrolarından Halil Çavgun’un isminin verildiği toplantıya BDP Hilvan Belediyesi eş başkan adayları Mehmet Polat ve Sibel Sütpak da katıldı. Kadınların ilgi gösterdiği toplantı salonuna Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Halil Çavgun’un posteri asıldı. Toplantıda konuşan Aysel Tuğluk, “Kürdistan’ın genelinde coşkulu ve heyecanlı bir seçim atmosferi yaşanıyor. Bu heyecan ve coşku halkın özgürlüğe ve devrime yakın olmasının coşkusudur” dedi. 

Urfa’nın büyükşehir ve ilçelerle birlikte artık kendi iradesini ortaya çıkarmasının zamanının geldiğini söyleyen Tuğluk, “Hilvan ve Siverek Kürt halkının ilk özgürlük mücadelesinin başladığı yerdir. 30 Mart’ta o mücadeleyi sahiplendiğinizi seçim sonuçlarıyla ortaya koyacaksınız. Bu süreç aynı zamanda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü de sağlama sürecidir. Kürt halkı artık burada da özgür ve özerk yönetimini kurma aşamasına geldi” diye konuştu. Tuğluk’un “Hilvan’ı almaya hazır mısınız” sorusuna toplantıya katılanların alkışlarla “evet” diye cevaplamasıyla sona erdi.

BOZOVA'DA AÇILIŞ MİTİNGE DÖNÜŞTÜ

Hilvan’ın ardından Bozova’ya geçen seçilmişler ilçe girişinde aralarında BDP Bozova Belediyesi eş başkan adayları Fatma Doğan ve Zeynel Taş’ın da bulunduğu yüzlerce kişi tarafından çiçeklerle karşılandı.

Kısa şehir turunun ardından binlerce kişinin katıldığı ve miting havasında geçen kadın bürosunun açılışı gerçekleşti. Yeşilova Mahallesi’ndeki ilk kadın bürosu açılışı miting havasında yapıldı. Açılış öncesi konuşan BDP Bozova Belediyesi Eş Başkan Adayı Zeynel Taş, ilçenin yıllardır feodal bir anlayışla yönetildiğini belirterek, 30 Mart’ta bu gidişata dur diyeceklerini söyledi. Taş’ın ardından DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk konuştu. Tuğluk, Bozova’nın özgürlükten yana karar kıldığını söyleyerek, “Zulüm bu topraklardan gitsin diye mücadele ediyoruz. Halkımızın özgür geleceği için mücadele ediyoruz. Halkımız özgürlüğü için büyük bedeller verdi. Artık kölelik dönemi bitti. Artık bu halk kimin ne olduğunu çok iyi biliyor. Kürdistan’ın dört bir yanında özgürlük ateşi yanıyor. Bizler sizlerin hizmetkarı olmak için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Kürt sorununun bir statü sorunu olduğunu söyleyen Tuğluk, “Elbette ki demokratik yaşamdan, kardeşlikten yanayız ama kendi topraklarımızda kendi kendimizi yönetmekte bizim hakkımızdır. Bu seçimler işte bunun gerçekleşeceği seçimler olacak” dedi. 

Tuğluk’un ardından BDP Bozova Belediyesi Eş Başkan adayı Fatma Doğan, 30 Mart’la birlikte “ağalık” sistemine son vereceklerini ve eş başkanlık modeliyle birlikte en büyük değişimimi kadınlar açısından gerçekleştireceklerini söyledi.